Każdy z nas przywiązuje dużą wagę do tego, co je i pije. Czysta woda pitna jest równie ważna, jak każda inna rzecz, której potrzebujemy. Zawsze dbamy o to, aby woda, którą spożywamy, była jak najczystsza. Jest to zrozumiałe, ponieważ picie nieczystej wody może spowodować spustoszenie w naszym zdrowiu. Czysta woda jest zawsze niezbędna. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przemysł wody butelkowanej poczynił ogromne postępy, wprowadzając na rynek wodę w butelce. Wadą wody butelkowanej jest sama plastikowa butelka. Nie jest dla nas nowością, że degradacja plastikowej butelki trwa kilkaset lat. Powinniśmy zastanowić się, jak możemy pomóc naszemu środowisku. Bardziej praktyczne jest znalezienie sposobu na to, abyśmy nie kupowali plastikowych butelek na wodę. Alternatywnym rozwiązaniem tego dylematu jest używanie butelki z filtrem.
Dlaczego nigdy nie należy pić niefiltrowanej wody z kranu?
Picie niefiltrowanej wody z kranu może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Niefiltrowana woda z kranu może zawierać szkodliwe substancje chemiczne, pestycydy, hormony i inne zanieczyszczenia, które wpływają na jej smak, zapach i jakość. Bez ciągłego testowania i monitorowania wody z kranu nie można stwierdzić, czy jest ona wolna od zanieczyszczeń. Filtry eliminują zgadywanki dotyczące bezpieczeństwa wody pitnej, odfiltrowując wszystkie szkodliwe substancje jeszcze przed nalaniem pierwszej szklanki.
Jak działa filtr do butelek?
Każdy filtr do butelek i wiele oczyszczaczy zawiera wewnętrzny element lub wkład, czyli część, która ma mikroskopijne pory wyłapujące zanieczyszczenia, pierwotniaki i bakterie. Z biegiem czasu napięta materia zapycha pory wkładu, co wymaga jego oczyszczenia, a w końcu wymiany. Większość oczyszczaczy stosuje środki chemiczne (np. jod) do zabijania wirusów, które są zbyt małe dla większości wkładów filtracyjnych. Inna metoda oczyszczania polega na wykorzystaniu światła ultrafioletowego do niszczenia patogenów. Wiele filtrów i oczyszczaczy zawiera również węgiel aktywny, ponieważ skutecznie usuwa on nieprzyjemne smaki, np. garbniki z liści. Węgiel aktywny redukuje również zanieczyszczenia, takie jak pestycydy i inne chemikalia przemysłowe.